Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Zaštita na radu
Zaštita na radu je skup mjera kojima se radnici štite od sprečavanje ozljeda na radu, profesionalnih bolesti i drugih bolesti povezanih s radom na radnom mjestu.
Ako čitate ovaj tekst, vrlo vjerojatno vas je već posjetila inspekcija zaštite na radu, otvorili ste ili otvarate novu firmu, imali ste tešku ozljedu radnika na radu, ili jednostavno želite organizirati zaštitu na radu kako bi ste mirno spavali i izbjegli plaćanje velikih kazni koje propisuje Zakon o zaštiti na radu.
NA PRAVOME STE MJESTU.
Zakon o zaštiti na radu
Zakonom o zaštiti na radu definirane su sve obveze koje poslodavac treba ispuniti u svrhu osiguravanja sigurnih radnih uvjeta. Zakon predstavlja skup mjera koji se u primjeni provodi putem zakonskih propisa, ( zakona, pravilnika, preporuka, smjernica) kojima se detaljno utvrđuju potrebni zahtjevi sigurnosti. Nažalost ili na sreću neispunjavanjem zakonske obaveze definirane su novčane kazne za poslodavce i ovlaštene osobe i do nekoliko tisuća eura.
Neprovođenje zaštite na radu može svojim negativnim učinkom narušiti poslovanje, konkurentnost pa i sam opstanak tvrtke ili obrta. Trošak koji može nastati radi ozljeda radnika i mogućih kazni su veće od mogućih ulaganja u prevenciju i sigurnost radnika pri radu. Ne zanosite se time, da ako obavljate samo admistrativne poslove iz komotnog ureda, da vam ne treba zaštita na radu. Treba i te kako Zakon o zaštiti na radu tretira svakog radnika jednako.
Zaštitu na radu ne čine samo zaštitna kaciga i zaštitne rukavice, zaštita na radu je mnogo više od toga.
Na radu vrebaju mnoge opasnosti, i štetnosti od kojih se treba zaštititi, kao što su:
- mehaničke opasnosti – koje mogu izazvati lake ozljede kao što su modrice, površinske ozljede , ubodi ali i teške ozljede kao što su posjekotine, rane, prijelomi kao i ozljede sa smrtnim ishodom.
- opasnosti od električne struje –mogu uzrokovati teške ozljede, u određenimi slučajevima i smrt zaposlenika.
- opasnosti od požara i eksplozije – mogu prouzročiti teške ozljede, gušenje i smrt kao i veliku materijalnu štetu
- toplinske opasnosti – vruće ili hladne tvari i predmeti izazivaju opekline, ozebline.
mikroklima – manja odstupanja od propisanih mikroklimatskih uvjeta kao što je temperatura zraka, vlažnost zraka, brzina kretanja zraka mogu uzrokovati nelagodu kod radnika ali i kronične bolesti krvožilnog sustava, toplinski udar, odnosno izazvati i pogoršati opdređene bolesti , a kod dugotrajne izloženosti može dosvesti do profesionalnih oboljenja.
- buka, vibracije – buka može izazvati smanjenu koncentraciju, umor razdražljivost, ali može doći do trajnog oštećenja sluha odnosno profesionalne bolesti, dok usljed vibracije mogu djelovati šteno na cijelo tijelo ili samo na šake i ruke. Izloženost vibracijama izaziva oštećenja krvnih žila, mišića, tetiva, kostiju i zgobova te živaca, a kod dugotrajne izloženosti može izazvati profesionalna oboljenja.
- kemijske tvari – prasine, dimovi, plinovi, para, magle, vlakna i dr. i kod kratkotrajnog izlaganja određenoj kemijskoj tvari mogu nastati teške posljedice za radnike.
- biloške tvari – virusi, bakterije, paraziti, gljivice, kukci, organske tvari dr. mogu izazvati različite bolesti a naj češće profesionalne bolesti.
- štetna zračenje – ionizirajuća, neiozinirajuća zračenja izazivaju bolesti kao što su rak, leukemiju, kataraktu, oštećenje kože I dr što se sve smatra profesionalnim bolestima
- nepravilna, neodgovarajuća rasvjeta– uzrokuje subjektivne smetnje, povećava napor vida, zamor očiju, glavobolju
- tjelesni napori– nepovoljni položaj tijela pri sjedenju, stajanju, čučanju, klečanju, prilikom rukovanju predmetima, teretima ( nošenju, držanju, tiskanju, guranju, vučenju, okretanju, podizanju), pri hodanju, trčanju, penjanju, silaženju može uzrokovati zdravstvena oštečenja i bolesti od koji se neke smatraju profesionalnim bolestima.
- psihofiziološki napori – naročito kod poslova koji zahtijevaju opažanje, primjenu raznih signala, rad u smjenama, noćni rad, vođenje poslova, ako su pterećenja naročito velika mogu izazvati različite psihosomatske bolesti.
Kako se zaštiti na radu
Zadar Dienst d.o.o. je ovlaštena tvrtka za pružanje usluge zaštite na radu. Usluge koje pružamo vam omogućava da povoljno, brzo i jednostavno obavite sve obaveze zaštite na radu po najpovoljnijim uvjetima. Za sve usluge iz zaštite na radu posjedujemo odgovarajuće dozvole i ovlaštenja. Osiguravamo stručnu, kvalitetnu i potpunu transparentnost usluge zaštite na radu, bez prikrivenih troškova.
Ako imate bilo kakve nedoumice, slobodno nas kontaktirajte, osnovne informacije Vam možemo osigurati već prilikom inicijalnog kontakta.
Mail: zaštita@zadar-dienst.hr
Tel. Pero 098 136 11 88
Ivan: 091 618 96 36
Za sve upite stojimo vam na raspolaganju i putem web forme: